TEKNOFEST Karadeniz Robotik Yarışmaları Sona Erdi

TEKNOFEST kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 13-16 Haziran tarihlerinde Şanlıurfa’da düzenlenen Robotik Müsabakaları sona erdi. Şanlıurfa GAP Arena Spor Salonu ve Yerleşkesinde yapılan yarış bu yıl “Göbeklitepe” teması ve “Ahican Tarihin Sıfır Noktasında” sloganıyla 12 kategoride gerçekleştirildi. Temalı, Çizgi İzleyen (Temel Seviye), Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye), Çizgi İzleyen (İleri Seviye), Küçük Sumo, İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Labirent Ustası, Tozkoparan ve Özgür Proje kategorilerinde düzenlenen yarışlarda üçü heyet özel mükafatı, fair play mükafatı ve özel tasarım mükafatı olmak üzere 39 ödül verildi. Azerbaycan, Bosna Hersek üzere ülkelerden de öğrencilerin katıldığı yarışlarda dereceye girenlere toplamda 273.500 TL ödül verildi.

Dereceye Giren Gruplar:

Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye) Birinci / KASTAMONU 5 Ekibi / Hasret Burma Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye) İkinci / KASTAMONU 4 Grubu / Hasret Burma Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye) Üçünü / MÜSTAKİM 2 EKİBİ / Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi

Çizgi İzleyen (İleri Seviye) Birinci / KASTAMONU 2 KADROSU / Hasret Burma Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (İleri Seviye) İkinci / MODEL-X2 EKİBİ / Bulancak Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (İleri Seviye) Üçüncü / KÜHEYLAN 2 GRUBU / Akşehir Şehit Özden Çınar Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (Temel Seviye) Birinci / KASIRGA EKİBİ / Atatürk Ortaokulu

Çizgi İzleyen (Temel Seviye) İkinci / ŞİLE FENERİ EKİBİ / Çayırbaşı Fatma Seher Hanım Ortaokulu

Çizgi İzleyen (Temel Seviye) Üçüncü / ZODIAC03 GRUBU / ÖZEL TRABZON BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ORTAOKULU

Endüstriyel Robotik Kol – Birinci / ALP GRUBU / GOSB-TADIM Jale Yücel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Endüstriyel Robotik Kol – İkinci / TOSB EKİBİ / Hatice Bayraktar Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Endüstriyel Robotik Kol – Üçüncü / EDİZ GRUBU / GOSB-TADIM Jale Yücel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

İnsansız Hava Aracı Küçük Dron – Birinci / BİYOTİP KADROSU / KABATAŞ ERKEK LİSESİ

İnsansız Hava Aracı Küçük Dron – İkinci / SELÇUK 70 KADROSU / Karaman Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

İnsansız Hava Aracı Küçük Dron – Üçüncü / ERB KADROSU / Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Labirent Ustası – Birinci / AKMTALLab1 GRUBU / Adil Karaağaç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Labirent Ustası – İkinci / TERAPİ2 EKİBİ / Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Labirent Ustası – Üçüncü / TERAPİ1 GRUBU / Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Mini Sumo Robot – Birinci / kartal_sumo2 GRUBU / Bingöl Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Mini Sumo Robot – İkinci / VENOM28 KADROSU / Bulancak Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Mini Sumo Robot – Üçüncü / CrocoBot GRUBU / Özel Başiskele Uğur Anadolu Lisesi

Serbest Proje – Birinci / G-RAHAB GRUBU / Terazidere Prof.İbrahim ve Feti Pirlepeli Çok Programlı Anadolu Lisesi

Serbest Proje – İkinci / KALKAN EKİBİ / Yatağan Müftü Arif Akşit Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Serbest Proje – Üçüncü / KURUTMATİK GRUBU / Urfa Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Tasarla Çalıştır – Birinci / ReNe4ai KADROSU / Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi

Tasarla Çalıştır – İkinci / Sarıçamtt01 KADROSU / Türk Dokuma Vakfı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Tasarla Çalıştır – Üçüncü / Aplverse GRUBU / Abdurrahmanpaşa Lisesi

Temalı Robot – Birinci / HARRAN41 EKİBİ / Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Temalı Robot – İkinci / EMRE EKİBİ / Yunus Emre Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Temalı Robot – Üçüncü / iorobot EKİBİ / İbrahim Özaydın Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Tozkoparan Robot – Birinci / KURBA02 GRUBU / Karatay Bilim ve Sanat Merkezi

Tozkoparan Robot – İkinci / TeamKmprt EKİBİ / Bahçelievler Kumport Ortaokulu

Tozkoparan Robot – Üçüncü / KURBA03 GRUBU / Süleyman Çelebi Ortaokulu

Yumurta Toplama (Caretta Caretta ) – Birinci / Yavuz Kağan KADROSU / Zile Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Yumurta Toplama (Caretta Caretta ) – İkinci / Zile Fen KADROSU / Zile Fen Lisesi

Yumurta Toplama (Caretta Caretta ) – Üçüncü / Oğuz Kağan GRUBU / Zile Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

En Uygun Tasarım Mükafatı – ENKAROB2 EKİBİ / Özel Enka Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Jüri Özel Mükafatı – AZEROBOT-1 GRUBU / Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi

Fair Play Mükafatı – Hercegovac GRUBU / Druga gimnazija Mostar

Finalistler TEKNOFEST Karadeniz’e Davet Edildi

Türkiye ve yurt dışında tahsil gören tüm ortaokul, lise, lisans ve ön lisans öğrencilerinin katılabildiği yarışta; ülkemizde mesleksel ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi marifete dönüştürebilen, eser geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, teşebbüsçü ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve tecrübelerinin paylaşılması sağlandı. Bu yıl birinci kere 1.400 kurumdan 10.813 iştirakçi ve 4.397 robotla rekor düzeyde müracaat yapılırken 8 ülkeden 100’e yakın öğrenci ve öğretmen de müsabakaya katıldı. Finallerde yarışan 5 kategoriden 6’şar ekip olmak üzere toplam 30 ekip, 30 Ağustos – 4 Eylül tarihlerinde Samsun Çarşamba Havalimanında düzenlenecek TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliğinde projelerini tüm ziyaretçilere sergileme imkanı bulacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı